Ön tudatos vásárló? Sokunk válasza erre; természetesen! A felmérések is ezt mutatják, tartós használati cikket vásárolva - pld: egy televízió esetében - fontos szempont a szolgáltatásokon túl, mennyit fogyaszt a berendezés. Döntésünket sok esetben jelentősen befolyásolja, milyen energia osztályba van besorolva a kiszemelt termék.

Igy van ez az ingatlanokkal is, ugyan többet adunk egy energiatakarékos épületért, de az üzemeltetés során megtérül a kezdeti befektetés. Jelenleg az ingatlanpiac pang, és az a kevés meglévő vásárló erő, bizonyára hasonlóan tudatos. Nehezen értékesíthető egy olyan ingatlan, amely bár jó környéken van, de elavult a fűtési rendszere, elégtelen a homlokzat hőszigetelő képessége, vagy rosszul zárnak az ablakok. Lássuk be, nem lehet mindenki építőipari szakember, s jól jön a segítség. Az épületek energetikai tanúsítványa mindenki számára ugyanolyan érthető módon mondja meg az épületek energetikai minőségét, mint a boltban kínált TV készülék esetén, az energia osztály kártya.

Miért hasznos még?

Európában az összes felhasznált energia kb. 40 százalékát az épületekben használjuk fel, ezért foglalkozik kiemelten az Európai Unió is a lakások, közintézmények energiahatékonyságával. 2008. június végén, Magyarországon is megjelent az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló 176/2008. kormányrendelet, mely kimondja, milyen esetekben szükséges a tanúsítást elvégezni;

  • új építésű ingatlanok használatba vételi engedély kiadásához
  • tartós bérbeadás esetén
  • az 1000 négyzetméternél nagyobb hasznos alapterületű hatósági rendeltetésű, állami tulajdonú közhasználatú épület esetén
  • meglévő épület, lakás, önálló rendeltetési egység adás-vételéhez

Az energetikai tanúsítvány beszerzése 2011. december 31-ig önkéntes volt, ma már kötelező.

Láthatjuk, hogy 2012-től már gyakorlatilag csak ilyen okirattal lehet eladni, vagy bérbe adni az ingatlanokat. Az a lakás, amely nem rendelkezik ilyen bizonyítvánnyal, csökken a piaci értéke! 2013. január 1-jétől, a kiállított Energetikai Tanúsítványokat HITELESÍTTETNI KELL! A hitelesítést a tanúsító végzi, az Országos Építésügyi Nyilvántartás elektronikus rendszerén keresztül. A tanúsítvány kiállíttatása mindig az eladó vagy a bérbeadó feladata!

A tanúsítvány alapján megtudhatjuk, milyen az ingatlan műszaki állapota, és ennek alapján mekkora az éves energiafogyasztása. Az alacsonyabb kategóriába tartozó, pld. „C" kategóriás lakás rezsiköltsége várhatóan magasabb, mint egy jobb, „A" vagy „A+" besorolásúé. A tanúsítási eljárás során feltárhatjuk az esetleges hőtechnikai problémákat,épületgépészeti hiányosságokat, melyek megszüntetésével energiatudatosan végezhetjük el a felújítási munkálatokat.

epulatek-energetikai-tanusitasa-tablazat

Austrotherm Grafit 2